Materace a alergia

Osoby alergiczne wiedzą jak alergia może  uprzykrzyć życie. Jedną z najczęstszych przyczyn jej wywoływania jest kurz i wilgoć będące idealnym siedliskiem dla rozwoju roztoczy, na które w dużej mierze jesteśmy narażeni  w trakcie snu. Alergia na roztocze to problem, który dotyka dziś ok.6.000.000 Polaków, bardzo często dotyczy też dzieci. Dla osób cierpiących na alergię, sypialnia jest bardzo istotnym miejscem, gdyż spędzamy w niej od 7 do 9 godz. na dobę i praktycznie jedną trzecia naszego życia. Bardzo ważna w tym przypadku jest pewność, że zarówno pościel jak i materac na którym śpimy jest wolny od alergenów, kurzu i zarodków pleśni.

 

W materacu możemy znaleźć:

1. Roztocza - są bardzo małe, lubią wilgoć, ciemność i ciepło. Bardzo szybko się rozmnażają. Na dwuosobowym materacu może ich żyć około 2,5 mln (a nawet więcej!).

 

2. Naskórek - tracimy około 1,5 g naskórka w ciągu nocy (w ciągu jednego roku ponad 0,5 kg), który zostaje częściowo w materacu - stanowi doskonałą pożywkę dla roztoczy.

 

3. Pleśń - pleśń jest mało widoczna, powstaje przez niedostateczne wietrzenie i wilgoć. Także może być przyczyną alergii.

 

4. Kurz - w jednym materacu możemy mieć około 200 g kurzu.

 

5. Bakterie, wirusy - źle czyszczony materac jest również siedliskiem bakterii i wirusów.

 

Pleśń jest rodzajem grzyba, jego zarodki są niewidoczne gołym okiem mają 2-5 mikronów i ze względu na swoją lekkość bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Pleśnie uwielbiają środowisko kwaśne, wilgotne i ciepłe. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 20-30 st. C. Nie sama pleśń jest dla nas szkodliwa, tylko produkty jej przemiany materii, czyli trujące mikotoksyny.


Kurz zawiera aż 30 substancji uczulających, ale najbardziej niebezpieczne są roztocza. Odchody tych pajęczaków mają właściwości silnie uczulające. Roztocza lubią ciepło z tego też powodu pojawiają się głównie w pościeli i materacu, żywiąc się złuszczonym naskórkiem człowieka. W odchodach roztoczy znajdują się enzymy trawienne o strukturze białek, które u alergików wywołuje uczulenia w postaci łzawiących i spuchniętych oczu, drapania i swędzenia w gardle i nosie, kataru, kaszlu, a nawet trudności w oddychaniu i mogą prowadzić do rozwoju astmy. Gdy śpimy w nieczyszczonym materacu nasz układ immunologiczny stale musi pracować aby chronić nas przed alergenami, nawet jeśli nie mamy bezpośrednio objawów alergicznych. Warto o tym pamiętać szczególnie gdy budzimy się niewyspani, przemęczeni z katarem, bądz bólem głowy.

 

 Zwykły odkurzacz i środki czystości dostępne w sklepach nie wystarczą a skorzystanie z usług niesprawdzonej firmy sprzątającej, wykorzystującej środki chemiczne, wodę lub parę do prania materacy, może być katastrofalne! Część roztoczy zostanie wyeliminowanych, ale ich odchody nie zostaną usunięte. Wilgoć natomiast przyśpieszy rozwój m.in. bakterii, roztoczy, grzybów i pleśni. Efekt może więc być odwrotny od zamierzonego.

 

Z tych powodów ważne jest aby regularnie dbać o materac i miejsce w którym śpimy i  stosować bezpieczne i sprawdzone metody jego czyszczenia.